Witaj na portalu www.powiatlubinski.pl
Dziś jest poniedziałek, 13 lipiec 2020. Imieniny: Irwina, Margarety

Kościół katolicki w ogrodzie różanym (obecnie Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa) na starych pocztówkach

Zgłoś nadużycie  Drukuj artykuł  Pobierz jako PDF
Autor: doc_kac  Data dodania: 22.06.2011 10:14   Data modyfikacji: 22.06.2011 10:15

Oceń artykuł:

Nowy kościół katolicki w ogrodzie różanym
Konrad Klose napisał w swojej kronice na str. 288: "Katolicka gmina prowadziła długoletnią walkę o budowę kościoła, po tym jak kaplica zamkowa stała się zbyt mała i groziła zawaleniem. W dniu 31 maja 1896 pojawiła się pierwsza sugestia budowy kościoła i prawie dokładnie 10 lat później, 25 maja 1906 r. został wykonany fundament w ogrodzie mądrości. Dopiero po tym gmina porozumiała się, żeby utrzymywać stary Dom Boży i aby sfinansować większość kosztów poniesionych podczas kładzenia fundamentów. Władze patronatu wyraziły zgodę. W dniu 17 grudnia 1908 odbyło się uroczyste błogosławieństwo nowego kościoła.
Z placem kościelnym graniczy fundacja Józefa, w której znalazł swój dom istniejący od 1902 roku oddział szarych sióstr. Na południu od strony kościoła znajduje się ogród różany, który zawdzięcza swoje istnienie fundacji pani Rentier Haake."

Aby odróżnić go od starej katolickiej kaplicy zamkowej został on nazwany nowym kościołem katolickim.
Wspaniały ogród różany tak jak promenady (promenada szkolna , promenada wodna ) został utworzony na starej fosie i wale ochronnym przez ogrodnika miejskiego, Hermanna Marxa.

Bibliografia

www.lueben-damals.de