Witaj na portalu www.powiatlubinski.pl
Dziś jest niedziela, 23 styczeń 2022. Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

Kamienie pamiątkowe w Heldenhain

Zgłoś nadużycie  Drukuj artykuł  Pobierz jako PDF
Autor: doc_kac  Data dodania: 28.06.2011 13:04   Data modyfikacji: 28.06.2011 13:04

Oceń artykuł:

Kamienie pamiątkowe w Heldenhain
W latach 20-stych miasto nabyło od właściciela ziemskiego Kerbera (Mallmitz)około 30 akrów ziemi uprawnej wzdłuż dużego poligonu. Obszar ten w latach 1928-1932 został przekształcony na zalesiony park. Pomysłodawcą tego projektu był ówczesny burmistrz Hugo Feige. Tym samym chciał dać Lubinianom możliwość spacerów do lasu zwanego "Lubińską Puszczą", unikając ruchliwej drogi. Plan tego miejsca stworzył miejski ogrodnik Marx, który ze swoimi ludźmi również go wykonał. Podczas omówień przygotowań do obchodów Majowych zorganizowanych przez rząd NSDAP w 1933 roku w Radzie Miasta w Lubinie padła propozycja, aby przekształcić park na ťHeldenhainŤ.

W tym czasie dotychczasowego burmistrza, Huga Feige reprezentował były szef działu administracji promenady miasta, dyrektor Rady Miejskiej, Vetter. Hugo Feige został natychmiast po przejęciu władzy przez nazistów wydalony z urzędu. Vetter był entuzjastycznie nastawiony do tej propozycji.

Związek Karkonoski ofiarował duży głaz narzutowy, który do tej pory leżał w Parku Schillera przy Placu Liczyrzepy jako pomnik poległych w wojnie światowej. Jeszcze wtedy nikt nie wiedział, że kiedyś trzeba będzie numerować wojny światowe. Tak więc kamień był poświęcony zmarłym podczas 1. wojny światowej. Walter Fritze przewiózł go sześcioma końmi do nowej lokalizacji. Napis został wyryty dłutem przez rzeźbiarza Richarda Reigbera. Następnie nastąpiło sadzenie roślin wokół kamienia. Dnia 1 maja 1933 roku miała miejsce inauguracja przy udziale mieszkańców miasta i okolic.

Głaz narzutowy w Parku Schillera został ofiarowany przez Związek Karkonoski na rzecz dekorowania ťHeldenhainsŤ.

W marcu 1934 nad ťHeldenhainŤ odbył się pokaz lotniczy federacji sportowych. Podczas pokazu rozbił się szybowiec Hermanna Foerstera (prawnika z Goldberg). Na jego cześć został postawiony pomnik ze słowami: lojalność za lojalność - Hermann Foerster – 11.3.1934.

Na stronie internetowej można znaleźć informacje, że Hermann Foerster był pilotem, który w 1931 roku założył lokalny oddział szybowcowy Goldberg i wraz z ludźmi o podobnych zapatrywaniach zbudował lotnisko Wolfsberg. Dnia 11 marca 1934 jego samolot rozbił się na imprezie lotniczej a on sam zmarł. W dniu 6.12.1936 nabyty tam (gdzie?) szybowiec "wychowanek" został nazwany jego imieniem. Czy ktoś wie więcej?

Obok Barschau znajduje się również pomnik rozbitego samolotu.

Tzw. ťHeldenhainŤ znajdujący się pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Trenka, z domu Trzeciak, został w ostatnich latach wojny na nowo wyrównany, gdy lotnisko było w powiększeniu. Jak Fritz Schneider napisał w swoich wspomnieniach w 1955 roku w lokalnej Heimatzeitung, pamiątkowe kamienie "zagrzebały się na miejscu." Czy te obydwa kamienie ku pamięci samolotów zostały odnalezione i gdzie się teraz znajdują?

Obecnie kamień znajduje się od 1999 roku przed Muzeum Ziemi Lubińskiej w Lubinie

Bibliografia

www.lueben-damals.de