Witaj na portalu www.powiatlubinski.pl
Dziś jest piątek, 30 wrzesień 2022. Imieniny: Honoriusza, Wery

BIAŁE RÓŻE

Zgłoś nadużycie  Drukuj artykuł  Pobierz jako PDF
Autor: doc_kac  Data dodania: 19.04.2011 15:01   Data modyfikacji: 19.04.2011 15:01

Oceń artykuł:

BIAŁE RÓŻEBiskup wrocławski Wawrzyniec, herbu Doliwa, był postacią historyczną. Diecezją wrocławską rządził na początku XIII w. Znany był powszechnie jako człowiek o wysokiej kulturze i miłośnik róż, które z upodobaniem jako pierwszy w Polsce hodował. Był także doradcą księcia Henryka Brodatego. Ze szwagrem księcia brał nawet udział w wyprawie wojennej przeciw pogańskim plemionom Prusów. Budował wiele kościołów, cieszył się dobrym zdrowiem i nigdy nie chorował.
Chętnie czas wolny spędzał we wsi Przychowa, należącej wówczas do biskupów wrocławskich. Tam całe dnie chodził wśród ludzi, wytrwale pracujących na roli. Patrzył na rozkołysane wiatrem łany zbóż i spacerował po pachnących łąkach. Kiedy był już w podeszłym wieku, po nawale pracy, zapragnął raz jeszcze wymknąć się na kilka dni do swej letniskowej wioski. Zmęczony podróżą, udał się wcześnie na spoczynek. W sypialni stały jego ulubione, białe róże. Rano znaleziono biskupa martwego.
Później opowiadano, ze podobno powodem jego śmierci był silny zapach zbyt wielkiej ilości kwiatów. A może pobożny sługa Chrystusa zasłużył na lekką śmierć w ulubionej wiosce, wśród tych, którzy go kochali?

Bibliografia

Legendy Ziemi Ścinawskiej", Stowarzyszenie "Mała Ojczyzna"