Witaj na portalu www.powiatlubinski.pl
Dziś jest piątek, 30 wrzesień 2022. Imieniny: Honoriusza, Wery

MŁODZIENIEC, SIWOSZ I STARY DĄB

Zgłoś nadużycie  Drukuj artykuł  Pobierz jako PDF
Autor: doc_kac  Data dodania: 19.04.2011 15:04   Data modyfikacji: 19.04.2011 15:04

Oceń artykuł:

MŁODZIENIEC, SIWOSZ I STARY DĄBNa zachodnim skraju ścinawskich łąk nadodrzańskich rósł prastary dąb. Nikt nie pamiętał, kiedy go zasadzono. Potężne to drzewo, miało prawie sześć metrów obwodu. W tradycji ludowej zwano go dębem samobójców.
Dawno temu żył sobie w Ścinawie młodzieniec, którego powszechnie znano z hulaszczego trybu życia. Widywano go często w gospodach i zajazdach lub włóczącego się po okolicy. Nicpoń był to wprawdzie i próżniak , ale wprost do przesady dbał o swój wygląd. Zamówił więc u mistrza krawieckiego najlepsze ubranie, z najlepszego sukna. Kiedy garnitur był gotowy, odebrał go, ale krawcowi za wykonaną pracę nie zapłacił. Matka upominała, aby nie zwlekał z zapłatą, lecz on nic sobie z tego nie robił. Natomiast krawcowi wiodło się coraz gorzej, coraz bardziej brakowało pieniędzy. Niedługo potem poważnie rozchorował się i wkrótce zmarł.
Po śmierci krawca, młodzieniec dręczony wyrzutami sumienia, zatęsknił do uczciwego i spokojnego życia. Jednak sąsiedzi odwrócili się od niego, wytykając palcami mówili, że to on ponosi winę za śmierć krawca. Znosił to przez miesiąc, rok, dwa lata, trzy, aż w końcu poddał się. "Na co mi takie życie?" pomyślał i poszedł w kierunku nadodrzańskich łąk. Zatrzymał się pod ogromnym, starym drzewem. Długo tam rozmyślał. Mieszkańcy Ścinawy widywali go tam jeszcze przez kilka dni. Aż zginął. Nikt nie wiedział, co się z nim stało.
Od tamtej pory, w czasie długich nocy, podczas pełni księżyca, można było zobaczyć, jak krąży wokół starego dębu wysoki, chudy mężczyzna o krogulczym nosie i wielkich, płomiennych oczach. Widmo nie czyniło nikomu krzywdy. Przywoływało jednak obrazy sprzed lat: starego krawca i nieszczęsnego młodzieńca, którego ciche wołanie snuło się po łąkach: "Siwoszu ... Siwoszu... Siwoszu..., biada mi".

Bibliografia

Legendy Ziemi Ścinawskiej", Stowarzyszenie "Mała Ojczyzna"