Witaj na portalu www.powiatlubinski.pl
Dziś jest piątek, 30 wrzesień 2022. Imieniny: Honoriusza, Wery

Bracia z Zaborowa

Zgłoś nadużycie  Drukuj artykuł  Pobierz jako PDF
Autor: doc_kac  Data dodania: 19.04.2011 15:10   Data modyfikacji: 22.10.2012 14:07

Oceń artykuł:

W pewien ciepły, pogodny wieczór dwaj bracia wybrali się na tańce do odległych Prochowic. Jeden z nich był przystojny, miał czarujący sposób bycia i wspaniale tańczył, dlatego cieszył się niezwykłym powodzeniem u dam. Drugi zaś był niezbyt urodziwy i gburowaty, toteż panny stroniły od niego. W czasie zabawy brzydal przyglądał się rozbawionemu bratu i zżerała go zazdrość. W końcu postanowił, że wróci wcześniej do domu, gdyż dość miał podpierania ściany i przyglądania się rozbawionej młodzieży. W drodze powrotnej zastanawiał się, w czym to brat jest lepszy od niego, dlaczego wszystko przychodzi mu tak łatwo?

W końcu chory z zazdrości chłopak zaczaił się na brata w lesie, niedaleko Wielowsi. Długo czekał, aż wreszcie nad ranem pojawił się rozbawiony młodzieniec, wówczas napadł go i zamordował, a ciało ukrył w gęstych zaroślach. Jak to zwykle bywa jego zbrodnia szybko wyszła na jaw, zaś on został uwięziona i skazany na długi pobyt we więzieniu.

Dla upamiętnienia tej okrutnej zbrodni musiał wykuć w kamieniu krzyż pokutny z aureolą i ustawić go na miejscu bestialskiego mordu.

Obecnie krzyż ten znajduje się przed kościołem parafialnym w Wielowsi. Oglądając go, wspominamy dwóch braci z Zaborowa i okrutną zbrodnię bratobójstwa.

Bibliografia

Legendy Ziemi Ścinawskiej", Stowarzyszenie "Mała Ojczyzna"