Witaj na portalu www.powiatlubinski.pl
Dziś jest niedziela, 23 styczeń 2022. Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

Sigismund von Schkoppe

Zgłoś nadużycie  Drukuj artykuł  Pobierz jako PDF
Autor: doc_kac  Data dodania: 18.05.2011 10:15   Data modyfikacji: 07.01.2013 09:57

Oceń artykuł:

Sigismund von Schkoppe

(ur. 1600, zm. 1670) - niemiecki generał-lejtnant, gubernator generalny Brazylii.

Sigismund von Schkoppe urodził sie w Lubinie, pochodził ze Śląska, tytułował się panem na Kresbergu i Gross-Kotzenau (obecnie Raków i Chocianów). W 1629 roku, jako kapitan, przybył do Brazylii wraz z Krzysztofem Arciszewskim. Uczestniczył w zdobyciu Pernambuco. W 1633 roku, juz jako pułkownik, był dowódcą wojsk Kompanii w Brazylii. W 1634 roku dowództwo kompanii zostało przekazane Arciszewskiemu lecz ten zrzekł się go na rzecz Schkoppe. Pozostał jego zastępca i razem przyłączyli do kompanii nowe tereny - kapitanie Rio Grande i Paraiba. W 1638 roku gubernatorem Brazylii został Mauritz Johan von Nassau-Siegen a Schkoppe opuścił Brazylię. W 1644 roku został mianowany generałem-lejtnantem wojsk Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej oraz nowym gubernatorem generalnym Brazylii.

Ex-voto (Battle of Guararapes),autor nieznany, 1758 r. (Museu Histórico Nacional, Rio de Janeiro)
Jego rządy przypadły na okres zamieszek i powstań w guberni. Plantatorzy a wraz z nimi niewolnicy i Indianie zorganizowali powstanie przeciwko Holendrom, którzy pozamykali sie w fortach a następnie w Pernambuco.

Dowódca wojsk powstańczych Andre de Negreios Vidal otoczył miasto i zmusił mieszkańców w tym gubernatora do kapitulacji. 26 stycznia 1654 roku Sigismund von Schkoppe podpisał kapitulację a następnie powrócił do Holandii. W kraju został postawiony przed sąd wojenny, który go uniewinnił.

Najważniejsze informacje

Data i miejsce urodzenia:
1600 r. w Luben (obecnie Lubin)

Data i miejsce śmierci:
1670 r. w Holandii